این روزنامه با تحفیف دادن این رخنه بی سابقه به یک سامانه دفاع ضدموشکی که از آن به عنوان  پیشرفته ترین سامانه ضد موشکی  جهان یاد می شود، به نقل از این منبع دیپلماتیک اسراییلی نوشت: فعالیت سایبری مداومی علیه اسراییل وجود دارد. از نظر اسراییل که روی افزایش انعطاف‌پذیری سایبری خود کار می‌کند، وضعیت بدی نبود. بخشی از برنامه چند ساله ( رژیم اسراییل)ساخت یک گنبد آهنین سایبری با همکاری سایر کشورها است. تیترهای رسانه ها درباره آژیرهای دیروز اغراق آمیز بودند.”

آژیر اشتباهی در اسراییل/ سامانه


این اظهارات در حالی است که عصر روز یکشنبه این هفته آژیرهای حمله موشکی نزدیک به یک ساعت در شهر ایلات و چندین محله در شهر قدس از جمله تالپیوت، کاتامون و بیت هاکرم به صدا درآمد و دهها هزار اسراییلی از ترس جانشان به پناهگاه ها رفتند؛ اقدام بی سابقه ای که تاکنون در اثر حمله سایبری رخ نداده بود.

ارتش اسراییل در ابتدا اعلام کرد که این حادثه در اثر یک نقص سیستم ناشناخته به وقوع پیوسته است.

چندی بعد اما اداره ملی سایبری اسراییل اعلام کرد که یک حمله سایبری علیه سیستم های آژیر شهرداری به جای سیستم هشدار فرماندهی جبهه داخلی ارتش اسراییل، که معمولا امن تر است، انجام شده است و به مقامات ذیربط دستور داده شد تا اقدامات پیشگیرانه در برابر این تهدید را انجام دهند.

“یایر گولان” معاون سابق ستاد ارتش اسراییل روز دوشنبه (دیروز) در گفتگو با رادیو ارتش اسراییل درباره این حادثه گفت که اسراییل خود را برای تلاش‌های ایران برای آسیب رساندن به کشور از طریق جنگ سایبری آماده می‌کند.

گولان گفت: “در این حمله سایبری، به سیستم هشدار فرماندهی جبهه داخلی ارتش رخنه نشده است بلکه به سیستم آژیر شهرداری رخنه شده است، اما بسیار نگران کننده است و اگر حفره امنیتی وجود دارد، باید فورا بسته شود.”

جروزالم پست در ادامه نوشت:” تصور اینکه عنصر دیگری غیر از ایران در پشت این هک قرار داشته باشد، دشوار است. هیچ باج افزار یا اخاذی پولی در این حمله وجود نداشت که بیشتر انگیزه هکرهای شخصی از انجام چنین رخنه های سایبری است… از سوی دیگر تعداد کمی از کشورها با برنامه های سایبری قدرتمند به جز ایران وجود دارد که با اسراییل درگیر هستند. حتی اگر برای مثال، روسیه تصمیم به انتقام از اورشلیم به دلیل حمایتش از اوکراین بگیرد، به نظر می‌رسد بازی با آژیرها از این امر خارج است.”S